בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כלכליסט 
שדרוג למכונית של ג'יימס בונד: חוויית נהיגה שלא שוכחים 

שדרוג למכונית של ג'יימס בונד: חוויית נהיגה שלא שוכחים

 
כלכליסט |
 
תומר הדר, כלכליסט

אסטון מרטין DB11 החדשה היא אלגנטית, מדויקת ומהירה מאוד. עם איכות גימור של מרצדס ומנוע המפיק 600 כוחות סוס שמשאיר את המתחרות מאחור, אפשר להכתיר אותה כמלכת כבישי אנגליה

 
 
 
 
Calcalist
 
 
 
 
 
רכב אסטון מרטין .
 רכב אסטון מרטין . 
 צילום: Calcalist 
 

החזאים הבריטים הם החזאים הטובים ביותר בעולם. חזאי ישראלי מבטיח סערה, אך לא ממהר לאחסן את הטי שירט ומשקפי השמש. לחזאי בריטי יש כללי ברזל, פרקטיקה הגיונית בהחלט בהתחשב בעובדה שהם חיים במדינה שבה מזג האוויר נמצא תמידית על סדר היום ומככב בכל שיחת נימוסין.
החזאים הבריטים הבטיחו שבשעה 12 בצהריים בדיוק הגשם ייפסק. לקראת 11:55 הגשם מפנה מקום לשמש ששוטפת את הקוטסוולדס. מעבר לחזות הכפרית המנומנמת, שכוללת מספר לא הגיוני של כלבי קוקר ספניאל ביחס לאוכלוסייה, הקוטסוולדס הוא גם חבל הארץ שבו שוכן ענף מיוחד מאוד של תעשיית הרכב הבריטית, זה שעוסק בבניית מכוניות ספורט. המכוניות הבריטיות העתיקות אסטון מרטין, טריומף ויגואר הן לא מחזה נדיר בכבישים ובחצרות הבית, וכולן במצב חדיש לחלוטין. אבל בקוטסוולדס כולם נותנים כבוד רב לאסטון מרטין DB11.
סטנדרטים של מרצדס פורשה בונה מכוניות מדויקות מאוד מבחינה הנדסית, פרארי בונה מכוניות מלהיבות וקיצוניות אבל אסטון מרטין בונה מכוניות אלגנטיות ומדויקות, לא בהכרח מושלמות - כאלה שמיועדות לג'נטלמן בריטי שמעוניין במכונית עם הרבה שרירים, לשיוט ארוך בקוטסוולדס. והן גם מהירות להחריד.
אסטון מרטין DB11, מדגיש אנדי פאלמר, מנכ"ל אסטון מרטין, היא ה־DB החשובה ביותר בתולדות החברה. בהתחשב בעובדה שאסטון מרטין בונה מכוניות DB מאז אמצע המאה הקודמת, מדובר בחתיכת הצהרה. אך פאלמר אינו טועה, הוא פשוט מדבר כלכלה: אסטון מרטין יצרה בעבר דגמי מכוניות רבים ומוכרים, רובם כיכבו כמכוניות של ג'יימס בונד, אך כל דגמי העבר הללו של אסטון מרטין לא יוצרו בשיתוף עם מרצדס, שרכשה 5% מאסטון מרטין ב־2013.
.. כעת כל מכונית אסטון מרטין חדשה כוללת בתוכה 5% מרצדס. 5% שדורשים מאסטון מרטין לעמוד בסטנדרט של איכות גימור. לכן כעת כל מערכות החשמל של אסטון מרטין הן למעשה מערכות חשמל של מרצדס. השלדה של ה־DB11 עשויה מאלומיניום והיא יחסית קלה: 1.7 טונות של אסטון מרטין ענקית. המתלה האחורי הוא מסוג מולטי־לינק, מתלה קל־משקל וסופר־מתוחכם שלא הופיע בעבר במכוניות אסטון מרטין - וכל מילימטר במרכב נועד לרמות את הרוח, להתל באוויר ולאפשר ל־DB11 לעוף במהירות של 300 קמ"ש.
האוויר מתחיל את דרכו מתחת לפגוש הקדמי ומעל מכסה המנוע הענקי שעשוי מחתיכה אחת של אלומיניום. משם האוויר מתועל דרך בתי הגלגל אל מתחת למכונית. ואז שוב מעליה, מעל הגג. שם הוא זורם אל מתחת לספוילר האחורי ולוחץ את הישבן של האסטון מרטין לרצפה, שימושי במיוחד במהירות של יותר מ־300 קמ"ש.
המנוע החדש של אסטון מרטין DB11 ידידותי יותר מקודמיו לסביבה. המנועים הקודמים של אסטון מרטין היו מפלצות בנפח 6 ליטרים ולפעמים יותר, ולא היו להם מגדשי טורבו. לכן הם פלטו זיהום אוויר בכמות שגרמה להתחממות גלובלית בכל פעם שנהג האסטון מרטין לחץ על דוושת הגז. המנוע הנוכחי הוא זעיר ביחס למנועים ההם: 12 בוכנות. נפח 5.2 ליטרים. צמד מגדשי טורבו. המנוע מפיק 600 כוחות סוס.
על ראש המנוע, בין צמד ראשי המנוע, מותקנת לוחית. על הלוחית מופיע שמו של המהנדס שהרכיב את המנוע, בעבודת יד כמובן. כך שאם יש בעיות, תדעו למי לבוא בטענות. במרכז לוח המחוונים של ה־DB11 שוכן כפתור התנעה שקוף. לחיצה מהירה עליו והאסטון מרטין מתעוררת לחיים. לכפתור יש שני מצבים שמאפשרים שינוי של צליל האגזוז: מצב שקט (רועש) ומצב רועש (רועש מאוד). תא הנוסעים של המכונית מהווה שיפור לעומת קודמותיה: אין כאן מתגים עלובים של פורד מונדאו אלא איכות הגימור גבוהה ותנוחת הישיבה מעולה. גם את מנגנוני כיוון המושבים אסטון מרטין הביאה ממרצדס. הם שוכנים בתוך המנהרה האדירה שעוברת בין הנהג לנוסע ומכילה גל הינע עשוי מסיבי פחמן. והם מאוד לא נוחים להפעלה. מעבר לכך, צריכת הדלק לא ידועה. אסטון מרטין מדגישה באתר האינטרנט של החברה שהצריכה תיקבע בעתיד בהתאם לדרישות החוק.
אסטון מרטין DB11 יוצאת להטיל אימה בקוטסוולדס. היא עוברת את מרכז הפיתוח של יגואר ולנד רובר, חולפת על פני צמד לנד רובר דיסקאברי 5 שבדרכם לתערוכת פריז. על הלנד רובר מודבקות יריעות ענק של בד, להסוואה. יד ימין לוחצת על כפתור המצבים שעל ההגה למצב מירוץ. ב־DB11 הנהג יושב עמוק בתוך הכיסא והשמשה גבוהה.
מכונית שדורשת שרירים אסטון DB11 היא מכונית שרירים. מצב ספורט משתלב בלחיצה. ההגה מתקשה, דוושת הגז מתנגדת לכף הרגל. ה־DB11 דורשת יד קשה. לוח המחוונים מאדים. גז חזק. אוויר בריטי קריר נשאב דרך הלוע מקדימה. 12 מזרקי דלק הופכים את האוויר לאדי דלק, שנכנסים לתוך 12 תאי שריפה. 12 מצתים מציתים את התערובת ויוצרים 12 פיצוצים, שדוחפים 12 בוכנות בעבודת יד. כל שש בוכנות יוצרות עשן.
אסטון מרטין מבט מבפנים .. העשן מסובב מגדש טורבו אחד לכל שש בוכנות. מגדשי הטורבו דוחסים עוד אוויר שמעצים את השריפה. הרעש גרוני, מרושע, קשה לתיאור. מקדימה, נוף ירוק, כמה כבשים בשולי הכביש. מאחור: גיהינום. באוויר מתרומם צמד מערבולות של עלים, ערפל ועשן. הגלגלים האחוריים הרחבים מסתחררים. ה־DB11 משוגרת קדימה בקצב שקשה לתאר. הילוך ראשון, שני, משיכה קצרה בידית ההילוכים שממוקמת סמוך להגה, חבטה עזה בראש שלי, פוגע שוב ושוב במשענת.
הכבישים של הקוטסוולדס הם כבישים מושלמים לנהיגה. לא לחינם יוצאים מכאן נהגים מקצועיים ומהנדסים. המכוניות שמיוצרות כאן מותאמות לאזור הזה באופן מושלם. DB11 מאיצה בכל הילוך באופן מפחיד. יגואר E TYPE עתיקה במצב מושלם נקלעת לדרכה של האסטון. לפניה נוסעת אלפא ג'וניור, גם כן במצב מושלם, ולפניה טריומף TR6, חדשה מהמפעל. כולן יוצרו בשנות ה70. השיירה זזה הצידה, עושה כבוד למלכת הכביש. ה־DB11 עפה על פני השלישיה בשאגת אגזוז זועמת והופכת אותן לכתם במראה. כאן עושים כבוד למכוניות ראויות.
נהיגה כמעט מושלמת
ל־DB11 יש הגה בצד ימין, כפי שנוהגים באנגליה. והיא ענקית. לכן צד שמאל שלה תמיד מלכך מעט את השוליים וגוזם את הדשא. בנבורי היא עיירה קטנה יחסית, שלווה. הכביש שמוביל אליה הוא אטרקציה אמיתית. 16 קילומטרים של סיבובים ארוכים שקורעים באמצע את הגבעות הירוקות. כביש רחב. כאן מגדלים נהגים. DB11 מסתערת על הסיבובים. הרושם הראשוני מפתיע כי ההגה שלה קל מדי. באסטון מרטין מתגאים בעובדה שזהו הגה חשמלי, לא הידראולי, אך עם זאת, יש בו תחושה של הכביש. אבל למען האמת, גם במצב ספורט, דווקא אין בו הרבה תחושה.
הרושם השני מאשש את התחושה שאסטון מרטין DB11 היא מכונת נהיגה כמעט מושלמת: היא עולה ל־120 מיילים לשעה (200 קילומטרים), ותוקפת את הסיבובים של בנבורי בחמת זעם. יש לה שיווי משקל נדיר. למרות שהיא ענקית ושוקלת 1.7 טונות, היא כל כך מהנה לנהיגה, מדויקת, מחוברת, עד שחוויית הנהיגה בה, למי שמבין, היא משהו שנחרת בזיכרון למשך שעות.
קודם כל, היא מגיבה מיידית לכל פעולה שמבצע הנהג. מחשבה הופכת לתנועה בקלות כשיש לך DB11. כל בלימה היא בלימה מושלמת, הודות לבלמי ענק שלא נגמרים. כל לחיצה על דוושת הגז יוצרת תאוצה מטורפת, אך גם כזו שניתן לשלוט בה ברמת המילימטר, מכיוון שדוושת התאוצה נהנית ממשקל ותגובה מושלמים, חיבור מלא וכמעט בלתי אפשרי בין נהג ובין מכונה.
מה שמדהים במכונית הוא ההרמוניה. היכולת להיות מדויקת גם במהירויות דימיוניות, כאלה שבישראל מגיעות למהדורות החדשות. אסטון מרטין DB11 תגיע לישראל - בספרים של היבואן כבר יש חמש הזמנות. המחיר יתחיל כנראה ב1.8 מיליון שקלים. אפשר בהחלט להבין לאן הכסף הזה הלך.


 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by