בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כלכליסט 
קריגר וחג'ג' מסוכסכים, ופרויקטים בת"א תקועים 

קריגר וחג'ג' מסוכסכים, ופרויקטים בת"א תקועים

 
כלכליסט |
 
דותן לוי, כלכליסט

בעלי בתים שבחרו בחברת קריגר נדל"ן כדי לקדם תוכניות תמ"א 38, טוענים שהן מתעכבות בשל הסכסוך שלה עם שותפתה, קבוצת חג'ג'. בשתי החברות תולים את העיכוב בדיירים סרבנים ובקשיים בירוקרטיים

 
 
 
 
Calcalist
 
 
 
 
 
בניין ברחוב דן 54 בת"א, שהפרויקט שלו תקוע . צילום: אוראל כהן
 בניין ברחוב דן 54 בת"א, שהפרויקט שלו תקוע . צילום: אוראל כהן 
 צילום: Calcalist 
 
דיירים בבניינים שחתמו על הסכמי תמ"א 38 עם חברת קריגר נדל"ן מדווחים על קיפאון מוחלט בפרויקטים שנחתמו, ועל תחושה שהם בני ערובה של סכסוך בין קריגר לשותפיה בקבוצת חג'ג'. הבניינים נמצאים בארבעה פרויקטים בלב אזורי הביקוש של תל אביב, ובחלקם, היתר הבנייה לא מומש גם שנתיים אחרי שהתקבל מהעירייה.
כך למשל, בפרויקט ברחוב בני דן 52–56, מול הירקון בצפון תל אביב, ממתינים הדיירים יותר מחמש שנים להוצאת היתר בנייה, ולאחרונה הם פנו ליזמים אחרים במטרה לסיים את ההתקשרות עם קריגר וחג'ג'. גורם הבקיא בפרטים מסר ל"כלכליסט" שהדיירים מבקשים לבטל את ההסכם עם קריגר לאחר שהחלטת הוועדה המקומית הנוגעת לפרויקט פקעה, וכעת הם צריכים להתחיל מחדש את ההליך התכנוני שנמשך כשנתיים. לדבריו, בתגובה לבקשת הדיירים לסיים את ההתקשרות, הוציאה קריגר צווי מניעה נגד מעבר ליזם אחר, וככל הנראה הנושא יוכרגע בבית המשפט.
בפרויקט ברחוב בראלי 14 בשיכון ל’ הוצא היתר הבנייה לפני שנתיים והוא כבר חודש פעם אחת, אך הבנייה טרם התחילה. פרויקטים אחרים נמצאים ברחובות הסבוראים וברלינר ברמת אביב. הדיירים ואיתם בעלי מקצוע מתלוננים גם על קשיים בהתנהלות השוטפת עם קריגר, כשהדיירים נותרים בחוסר ודאות.
עידו חג’ג’. “הבנייה תתחיל בקרוב” . שיתוף פעולה שקרס
ההערכה הבולטת היא שהקיפאון נובע מהסכסוך בין חברת קריגר לשותפתה בפרויקטי תמ"א 38 – קבוצת חג'ג'. בדצמבר 2012 חתמו החברות על הסכם שיתוף פעולה בעקבות רצונה של חג'ג' לחדור לתחום ההתחדשות העירונית. לפי ההסכם החברות היו אמורות לחזק ביחד 51 מבנים, כמעט כולם בתל אביב, כשחג’ג’ מחזיקה ב־50.1% מהשותפות וקריגר מעבירה אליה את ניהול וביצוע העסקאות.
אלא שב־2015 החלו להתגלע סדקים בשותפות, כאשר קריגר טענה להפרות מצד חג’ג’. מאז, מתנהלות שתי החברות בהליך בוררות שטרם הסתיים כאשר בשתי החברות איש אינו מכחיש שמטרת הבוררות היא התנתקות, כך שבסיום הפרויקטים יסתיים שיתוף הפעולה ביניהן.
אם השותפות בין החברות חיזקה את ביטחונם של הדיירים, הסכסוך הותיר את כולם מבולבלים וחוששים לגורל הפרויקטים. דיירים מתארים מצב שבו לא ברור עם מי הם צריכים להתקשר, בעוד הם חשים שהפרויקטים אינם מנוהלים.
הבניין ברחוב דן 54. ממתין חמש שנים להוצאת היתר בנייה . צילום: אוראל כהן בדיקה בין החברות מגלה חוסר בהירות בחלוקת האחריות. גורמים בקבוצת חג'ג' הבהירו שקריגר דואגת לפרויקטים עד להוצאת ההיתר וחג'ג' ממשיכה את הפרויקט מאותו שלב. דיירים בפרויקטים הופתעו לשמוע על החלוקה הזאת. לעומת זאת מנכ”ל קריגר נדל”ן, גל הרשקוביץ, אמר שניהול הפרויקטים משותף לשתי החברות ומבוצע על ידי אנשים שמונו יחדיו. הוא אף הדגיש שקריגר ימשיכו ללוות את הפרויקטים גם בשלב הבנייה.
הכל זה ביורוקרטיה
בשתי החברות טוענים כי למרות תחושת הדיירים, הסכסוך אינו נוגע לחלוקת הפרויקטים אלא לעניינים כספיים. לפי הרשקוביץ, העיכובים לא נובעים בשל הסכסוך אלא בשל מתנגדים מקרב הדיירים, ובשל קשיים בירוקרטיים בקידום הפרויקט בעירייה. "שלוש שנים אנחנו רק בבתי משפט מול דיירים סרבנים. הבניינים בבראלי ובברלינר יחלו להיבנות בחצי שנה הקרובה. אנחנו משתפים פעולה עם חג’ג’, אך בעירייה לוקח שלוש שנים להוציא היתר לתמ"א, כשיש פרויקטים שרוצים לעבור ממסלול החיזוק למסלול ההריסה. החלטנו שכאשר הפרויקטים יסתיימו, בעוד עשר שנים, נצא מתחום התמ"א". הוא גם דחה את הטענות לאי תשלום לאנשי מקצוע.
מקבוצת חג'ג' נמסר: "בפרויקטים של תמ”א 38 יש מורכבות גדולה גם בצד התכנוני וגם בצד הדיירים. ברוב הפרויקטים שצוינו יש דיירים סרבנים שבהיעדר חתימה מצדם החוק פנייה לבתי משפט. על אף האמור, הבנייה במרבית הפרויקטים צפויה להתחיל בחודשים הקרובים והם יבוצעו לשביעות רצון הדיירים”.
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by