בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כלכליסט 
בינואר זה כבר לא יקרה: ועדת הכספים תדחה את העלאת גיל הפרישה לנשים 

בינואר זה כבר לא יקרה: ועדת הכספים תדחה את העלאת גיל הפרישה לנשים

 
כלכליסט |
 
עמרי מילמן, כלכליסט

שר האוצר טרם העביר את המלצותיו בנושא העלאת גיל הפרישה לנשים לוועדת הכספים, וזאת החליטה בינתיים לדחות למועד לא ידוע את ההעלאה מגיל 62 ל־64 שהיתה אמורה להתרחש בתחילת 2017

 
 
 
 
Calcalist
 
 
 
 
 
מימין הח"כיות זהבה גלאון ו שלי יחימוביץ' . צילום: עומר מסינגר
 מימין הח"כיות זהבה גלאון ו שלי יחימוביץ' . צילום: עומר מסינגר 
 צילום: Calcalist 
 

ועדת הכספים החליטה אתמול שלא להעלות את גיל הפרישה לנשים בתחילת ינואר 2017 כפי שקובע החוק. החוק קובע כי גיל הפרישה לנשים אמור לעלות באופן הדרגתי מ־62 ל־64 החל מ־2017, אך מכיוון ששר האוצר משה כחלון טרם העביר לוועדה את המלצותיו שנועדו להחליף את החוק הקיים, ההליך נדחה בינתיים והוועדה תצטרך לעגן את דחיית ההעלאה בחוק. בוועדה החליטו אתמול כי מרגע ששר האוצר יעביר את המלצותיו, לוועדה יהיו לפחות שלושה חודשים לבחון את הנושא.
בסוף חודש ספטמבר, ועדה מיוחדת שמינה כחלון הגישה לו את המלצותיה בנושא העלאת גיל הפרישה לנשים. כל חברי הוועדה — שכללה את נציגי אגף התקציבים, הממונה על שוק ההון, בנק ישראל, ביטוח לאומי, המועצה הלאומית לכלכלה, מרכז אדווה, נעמ"ת אנשי אקדמיה ותעשיינים — הסכימו על כך שיש להעלות את גיל הפרישה של נשים ל־64, כאשר חלק מחברי הוועדה אף רצו להשוות אותו לגיל הפרישה לגברים העומד על 67. שר האוצר לא מיהר לאמץ את ההמלצות ולהעבירן לוועדת הכספים, מתוך רצון להגיע להסכמה רחבה יותר בכנסת ומתוך רצון לצבור תמיכה נוספת של הציבור במהלך. שלוש חברות כנסת מהאופוזיציה — זהבה גלאון, שלי יחימוביץ ואורלי לוי אבקסיס — מובילות את ההתנגדות להמלצות הדו"ח מכיוון שלטענתן הוא מציע מנגנוני סיוע לנשים שאינם מספקים.
ח"כ אורלי לוי אבקסיס . צילום: עומר מסינגר סגנית הממונה על התקציבים באוצר יעל מבורך ניסתה אמול לשכנע את הוועדה שלא לדחות את ההחלטה, ואמרה בדיון כי "יש קושי בדחיית לוחות הזמנים, קרנות הפניסה הוותיקות תלויות בזה". ח"כ יחימוביץ אמרה בדיון כי "יש כאן שיקול מאקרו כלכלי, והוא להזרים כ-700—800 מליון שקל בשנה לביטוח לאומי. לא יתכן שפתרון בעיות רוחב יבוא על חשבון החוליות החלשות ביותר". ח"כ מנו טרכטנברג התייחס בדיון לבעיות שלטעמו יש לתת עליהן את הדעת דוגמת העיסוק במקצועות שוחקים, ואילו ח"כ גלאון אמרה כי אין מנוס מלשנות את גיל הפרישה. בדיון אף דיבר נשיא להב (לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל) עו"ד רועי כהן שאמר כי "כל ההמלצות שנתנה הוועדה אינן רלוונטית כלל לנשים העצמאיות".
השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל התייחסה מאוחר יותר לנושא, והציעה פתרון שונה. "עלינו להתחיל לדון בגיל הפרישה לפי מקצועות", אמרה. "יש מקצועות רבים בהם מועסקות בעיקר נשים, המחייבים לאפשר פרישה בגיל מוקדם ולעומתם מקצועות שאינם שוחקים בהם ניתן וצריך להעלות את גיל הפרישה ובכך לאפשר את עצמאותן של הנשים".
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by