בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כלכליסט 
משרד האנרגיה: סגירת מתקני בזן תוביל למחסור קשה בבנזין 

משרד האנרגיה: סגירת מתקני בזן תוביל למחסור קשה בבנזין

 
כלכליסט |
 
ליאור גוטמן, כלכליסט

ראש עיריית חיפה הוציא צו סגירה למתקני כרמל אולפינים מקבוצת בזן בעקבות חשד לזיהום אוויר חריג. חוות דעת שהגיש מינהל הדלק במשרד לבית המשפט קובעת כי במידה שהמתקנים יושבתו, המשק יסבול ממחסור חמור בבנזין ובגז לבישול

 
 
 
 
Calcalist
 
 
 
 
 
מפעלים של בתי הזיקוק בחיפה . צילום: טל שחר
 מפעלים של בתי הזיקוק בחיפה . צילום: טל שחר 
 צילום: Calcalist 
 
מינהל הדלק שבמשרד האנרגיה מזהיר כי במידה שהמדינה תחליט לאמץ את צו הסגירה שהוציא ראש עיריית חיפה יונה יהב למתקני כרמל אולפינים, הפועלים תחת בזן, תיפגע כבר החודש בצורה קריטית אספקת הבנזין, גז הבישול ומוצרים הנדרשים לסלילת כבישים. המתקנים, שבשליטת משפחת עופר, עומדים בשבועות האחרונים בפני סכנת סגירה או השבתה חלקית בשל זיהום אוויר חריג לכאורה שנפלט מהם.
הבוקר אמור להתקיים הדיון המכריע בסוגיה בבית משפט לעניינים מקומיים בחיפה ומינהל הדלק התבקש לקבוע מה תהיה ההשפעה המשקית של סגירת המתקנים. במינהל הדלק מציינים כי בהתבסס על ממוצעי השנים 2014—2015 בחודש נובמבר הצריכה במשק צפויה לעמוד על 50 אלף טונות גז בישול ו־340 מיליון ליטר בנזין. סגירת המתקנים תגרום לקיצוץ של 6000־10,000 טונות גז בישול ו־40 מיליון ליטר בנזין בחודש.
בישראל קיימים רק 2 בתי זיקוק שמספקים את כל צורכי הדלקים של המשק. הראשון בחיפה (בשליטת משפחת עופר) והשני באשדוד תחת פז שעד לאחרונה הייתה בשליטת צדיק בינו.
יונה יהב. הוציא צו סגירה למתקנים . צילום: נמרוד גליקמן בית הזיקוק החיפאי מספק ברמה הטכנית 60% מהביקוש בסקטורים שונים וסגירה שלו או של חלק ממתקניו עלולה לפגוע במשפחת עופר ובהכנסות בזן.
על הנייר קיימת אפשרות לייבוא דלקים ממדינות שונות דרך מסופי קצא"א, אך אפשרות זאת תגרום להתייקרות במחיר הבנזין בשל השינוע. בנוסף אפשרות זאת יכולה לצאת לפועל רק במידה שיהיה ניתן למצוא מעכשיו לעכשיו מטעני בנזין לטובת המשק המקומי.
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by