בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
סוד הספרים הישנים 

סוד הספרים הישנים

 
 
נילי אורן

למה אנשים פוחדים מספרים משומשים, וכמה כסף הם בעצם מפסידים מזה? נילי אורן יצאה לסקור חנויות שמציעות אווירה מיוחדת ורבי מכר במחירים מצחיקים

 
 
 
 
Calcalist
 
 
 
 
 
ספרים כמו 'כל בית צריך מרפסת', או 'צופן דה וינצי' הצליחו לרענן את אוכלוסיית חובבי הספרים בישראל, אבל עדיין קשה למצוא חנויות לספרים משומשים בארץ. כנראה בגלל שהמושג "ספרים משומשים" מעורר אסוציאציות של מדפים מאובקים, דפים מצהיבים, ומוכר חירש קמעה. אך למעשה, מוכר בחנות לספרים משומשים שמכבד את עצמו, לעולם לא יציב על המדף עותק בלוי, צהבהב, מכוסה בטביעות אצבע ו"אוזני חמור". אם מראם של מדפים עמוסים בספרים נראה לכם לא אסתטי, כדאי שתתגברו על הסטיגמה. חנויות לספרים משומשים הם המקום למצוא בו ספרים כמעט כמו חדשים, בהפרש מחירים ניכר מחנויות ספרים גדולות, מסודרות ויקרות. וכן, הכוונה היא גם לרבי מכר מהחודש האחרון.
 

מה תמצאו בחניות הספרים המשומשים?

 רובינזון המיתולוגית
עם הספר – מחליפים ספרים ברשת
איתמר מאתר הספרים
קדמת עדן בתל אביב
איביי- ספרים חדשים וישנים באנגלית
אמזון - ספרים חדשים וישנים באנגלית
יד2 - ספרים חדשים וישנים, בעברית ובאנגלית 
ברובם תמצאו, קודם כל, אנשים שמעניין לשוחח איתם. אחרי הכל, מי פותח עסק כה לא כלכלי כחנות לספרים משומשים, אם לא משוגעים לדבר? כך לדוגמא בחנות הספרים המשומשים "ספר זכרונות" (בזכרון יעקב) דיברתי עם איתמר שפועלו המרשים זיכה אותו בכינוי "מאתר ספרים". הוא סיפר לי שפתח את החנות לפני 10 שנים, מתוך כוונה לעזור לאנשים למצוא ספרים נדירים (או שקשה להשיגם). כיום יש לו כבר רשת של 3 חנויות: החנות/ בית הקפה בזכרון, החנות המרכזית בכפר עזה, וחנות בגבעתיים.

לדבריו, רוב לקוחותיו הם אנשים שמנסים למצוא ספרים בדרכים רגילות, כמו בסטימצקי ובחנויות הגדולות, וכשאינם מוצאים הוא עוזר להם. "המומחיות שלי היא לאתר ספרים שנעלמו מהשטח", הוא מספר לי. כיצד הוא עושה זאת? לטענתו, מדובר בקומבינציה של ניסיון וידע. "בהתחלה הייתי מחפש ושואל עשרות אנשים, עכשיו יש לי כבר רשת גדולה של מקורות, מה שמאוד מקל על העבודה". לדוגמא הוא מספר לי על מישהי שביקשה ממנו ספר שהיה לה בילדות והיא לא זכרה שום דבר ממנו, חוץ מזה שהיה מסופר בו על ילד שהופך לנמלה. אחרי חיפושים רבים הוא מצא את הספר, ששמו "צ'ונדולינו – ומבה", שתורגם מאיטלקית, יצא בשנות החמישים ומאז נעלם לחלוטין מהשוק. אפשר להשאיר לאיתמר בקשות לחיפוש גם באתר האינטרנט שלו.

לשאלתי מי הם סוג האנשים שמגיעים אליו, הוא עונה: "מגיעים אלי אנשים ששמעו עלי מחברים שלהם, ויש לי גם פינה ברדיו. סוג הקהל שלי הוא כולם. מכל המינים, הגילאים, והסוגים. חייל שמחפש ספר מתנה להורים, בחורה שמחפשת ספר לחבר שלה, ילדים שמחפשים ספרים להורים, ולהיפך."
 
 
גם קובי קמין, בעליה של חנות הספרים והדיסקים המשומשים "קדמת עדן", מספר שפתח את החנות לפני 10 שנים מתוך אהבה לקריאת ספרים. כיום הוא גם כותב ספרים, וגם בעליה של חברת ההוצאה לאור של החנות, הקרויה על שמה.

החנות עמוסה בספרים חדשים וישנים, ומתהדרת גם באוסף חביב של ספרים שהמילה "ישנים" מצעירה אותם בכמה שנים טובות. מחירי הספרים הללו מגיעים למאות דולרים, ומושכים אליו אספנים והיסטוריונים מכל קצוות הארץ.
 
 
אבל מסתבר שלא כולם הגיעו למקצוע מתוך שגעון ספרותי. בחנות לספרים משומשים באנגלית "בוק בוטיק" למשל ( דיזנגוף 190 תל אביב), פגשתי את משה קובל, שמספר שהגיע לחנות באופן שונה לחלוטין: "ב-73 הגעתי לארץ, ועבדתי 10 שנים ב-10 מקומות במשרות חלקיות. בקיצור, המצב היה די נורא. באותו זמן הילדים כבר היו גדולים, ואשתי שהיתה מכורה לקריאת ספרים, וקראה 5 ספרים בשבוע, התרגלה לחנות ספרים אחת, שבעליה החליט לסגור אותה. היא חשבה שאם תקנה את החנות, תוכל להשלים פרנסה. אני עבדתי ב-4 עבודות, ו-3 מהן נעלמו, לכן באתי לעזור לה בחנות. היא מצידה גילתה שלאהוב לקרוא ספרים, לא אומר לאהוב למכור אותם, ומאז אני כאן, והיא הלכה לחפש עבודה אחרת."

לדבריו, רוב הלקוחות שלו דווקא אינם מארצות דוברות אנגלית, אלא אנשים שנולדו בחו"ל וחיים בארץ הרבה שנים. "גילינו גם שאנשים שדוברים שפה אירופאית כלשהי, מצליחים בדרך כלל לקרוא אנגלית, גם אם אינם דוברים אותה." הוא אומר. בנוסף, לטענתו כיום תיירים מגיעים מעט. "פעם, בתקופת התרמילאים, הם היו באים. כיום בדרך כלל התיירים עסוקים בלטייל בארץ ולבלות, אז הם כבר לא באים כל כך. מה שכן, הרבה ישראלים שחזרו מחו"ל באים אלינו ומוכרים ספרים שקנו. כך שהם מגיעים לפה לפעמים אפילו לפני סטימצקי."

אבל מלבד השוני בסיבות לפתיחת החנות, גם החנויות עצמן שונות מאוד זו מזו, ובניגוד לחנויות הספרים החדשים, שנראות כמעט זהות, פה לכל אחת יש סגנון והתמחות ייחודיים. כך למשל ניתן למצוא ביניהן חנויות שמתמחות ביודאיקה, בספרים ברוסית, ובאנגלית, בספרות מד"ב, חנויות ספרים שמעוצבות כבתי קפה, חנויות ספרים בעלות הוצאת ספרים עצמאית, ועוד.
 

ומה עם הספרים?

 דיזנגוף 190 תל אביב (בוק בוטיק)
03-5274527

דיזנגוף 91 תל אביב (קדמת עדן)
03-5279275

רח' הנדיב 23, זכרון יעקב (זכרון דברים)
04-6399749

רח' שיינקין 80 גבעתיים (איתמר)
03-7319837

החנות המרכזית בכפר עזה (איתמר)
08-6809228 
קשה להגדיר טווח מחירים לספרים משומשים, פשוט כי כל חנות מחליטה באופן עצמאי בכמה תקנה ותמכור אותם, ולרוב נמנעת מלשתף את סודותיה המקצועיים. אולם ברוב חנויות הספרים המשומשים תוכלו למצוא את רוב רבי המכר במחיר שנמוך ב- 10 ₪ לפחות מהמחיר בחנות הספרים. וכמובן שקשה לשים תווית מחיר על ההתרגשות שמתעוררת בכם כשאתם מוצאים ספר שחיפשתם במשך זמן רב.

איתמר מאתר הספרים, למשל, מתמחר את רוב הספרים שהוא מוצא ב- 55 ₪, למעט מיקרים מיוחדים, המתומחרים בנפרד. חוץ ממנו, קיבלתי מכמה מבעלי חנויות הספרים טיפים לתמחור הספרים שהם קונים מלקוחותיהם. בקדמת עדן, למשל, אומר קובי קמין: "כשאני קונה ספרים, אני מחליט מה רלוונטי בעיני, ולמה יש ערך כספי, ואחר כך בודק את המצב של הספר בעיניים. המחירים שאני משלם לספרים נעים בין 5-20 ₪." לדבריו, הספרים בחנות מורכבים מ-95% ספרים שקנה מלקוחות, ו-5% שהזמין במיוחד מההוצאות השונות.

לעומתו, בבוק בוטיק טווח המחירים לקניית ספרים על ידי החנות הוא - ספר בן יותר משלוש שנים מקבל בערך 70 אג' לדולר ממחירו המקורי. ספרים בני שנה או פחות מקבלים קצת יותר מרבע מהמחיר ששילמו. בנוסף, מונהגת בחנות שיטת "הספריה", בה חצי ממחיר הספר משמש כפיקדון, ואם מחזירים את הספר תוך חצי שנה, מקבלים זיכוי של חצי ממחיר הספר. כך שאם תמכרו לחנות ספר, יחד עם החזרת ספר מהחנות, תוכלו להגיע לעד חצי ממחירו המקורי של הספר שמכרתם. משה קובל טוען ש: "כמעט 95% מהספרים הם רכישות מלקוחות החנות. פעם הייתי קונה בחו"ל בעצמי, או עודפים מסטימצקי, כיום אין צורך. כמו שאמרתי קודם, לפעמים יש לנו ספרים לפני סטימצקי."
 

טבלת מחירי ספרים לדוגמא

שם הספר
קדמת עדן (משומשים)
סטימצקי (רגילה)
bookme.co.il (מקוונת)
דולי סיטי
55
-
51.80
באודולינו
40
73.20
62.80
הדום בגן עדן
40
74.80
59.80
פרא אציל
50
67.10
52.90
וכי נחש ממית?
45
67.10
55
גילוי עריות
60
74
20
סיפורי קנטרברי
100
-
81.60
מי הזיז את הגבינה שלי
50
62.90
57.70
 
שימו לב, שלא תמיד הכי זול לקנות בחנויות לספרים משומשים, וכדאי מאוד לחפש מציאות באינטרנט או בחנויות הספרים הרגילות לפני שפונים לחנויות המשומשים. עם זאת, אם חיפשתם ספר זמן מה ומצאתם אותו בחנות לספרים משומשים, לא מומלץ לחכות - הם נוטים להעלם במהירות.
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by