בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
9 דרכים ללמוד שפה לבד, מהר ובזול 

9 דרכים ללמוד שפה לבד, מהר ובזול

 
 
אסף אביר

תשכחו מכל מה שסיפרו לכם על לימוד שפות: זה קל, כייפי ואפשר לעשות את זה בזמן שאתם מחכים למעלית. לייף האקר עם 9 שיטות

 
 
 
 
Calcalist
 
 
 
 
 
שליטה בשפות זרות מקנה לכם כמה יתרונות: הראשון הוא התקדמות מקצועית, ויכולת להגיע לידע שלא זמין בשפות אחרות. השני הוא האפשרות ליהנות מספרים, סרטים ואנשים, בלי להזדקק לתרגום גרוע. השלישי הוא ההזדמנות להשאיר רושם כאנשים משכילים, מורכבים ורחבי אופקים, והרביעי הוא שהרושם הזה לרוב נכון.

לימוד שפה עלול להיות עניין יקר ומציק: קורסים מרמת מתחילים עד למתקדמים יכולים לעלות יותר מעשרת אלפים שקל, להתפרש שנה שלמה, ולגזול מכם זמן רב, שהייתם מעדיפים להקדיש לתחביבים פחות מתסכלים.

החדשות הטובות הן שאפשר ללמוד שפה מהר, היטב, בלי לוותר על אף עיסוק אחר, ולבד לגמרי. כל מה שצריך זה כוח רצון, ואת השיטה הפשוטה שפיתח בארי פרבר, יהודי-אמריקני מוכשר ששולט ביותר מ-25 שפות. ווואטאשיווה, ניהונגו-גה סקוצ'י וואקארימאס, יוק-דס, נה? (תרגום: ואפילו המדור כבר מבין קצת יפנית. מגניב, לא?).
 

1. אספו את כלי העבודה

עיתון מוחשי. קנו לכם אחד כזה
 עיתון מוחשי. קנו לכם אחד כזה   
ספר דקדוק מלמד דקדוק, אבל שפה היא לא הדקדוק שלה. קורס אודיו עוזר לכם להכיר את השפה, הצלילים שלה והמילים שלה, אבל זה לא יקנה לכם שליטה בה. שיחון מלמד כמה משפטים, שבעת הצורך אפשר לדקלם אותם כמו תוכי. ניסיון לקרוא עיתון או לראות טלוויזיה יסתיים בכישלון ולא ילמד דבר.

השיטה של פרבר, המכונה "לימוד רב-ערוצי" (multi-track learning), היא לשלב את כולם. ולכן, השלב הראשון הוא להשיג את כולם.

קנו ספר המלמד דקדוק בסיסי לשפה שבחרתם. מומלץ לא להסתפק בהיצע של חנות הספרים הקרובה, אלא להרחיק עד חנות ספרים אוניברסיטאית כמו דיונון, אקדמון ולמדא, ולבדוק אילו ספרי דקדוק משמשים בקורסים ללימוד השפה באוניברסיטה. הם יהיו שם במקום בולט, ובערימות. קחו אחד.

קנו שיחון פשוט לתיירים. כל שיחון יתאים.

קנו גיליון אחד של עיתון בשפת היעד. אפשר כמובן להיעזר ברשת (עיתוני העולם לרשותכם), אולם עדיף להשקיע את השקלים הבודדים במשהו מוחשי.

קנו מילון דו לשוני, עברי-שפת היעד-עברי, כלומר שתוכלו לתרגם בו מילים מהשפה המבוקשת לעברית, ומעברית לשפה המבוקשת. לפני שאתם יוצאים לקנות כזה, רשמו על פתק את ארבע המילים הארוכות ביותר בכתבה הראשית בעיתון שקניתם. קנו את המילון שמכיל פירושים לשלוש המילים. הרשת מציעה אופציות לא רעות, החל בבבילון וכלה בשורת מילונים חינמיים. אם מצאתם ברשת מילון שעומד במבחן ארבע המילים, מה טוב.

השיגו קורס אודיו בקסטות, דיסקים או MP3, ונגן מוזיקה מתאים. הקורסים שתמצאו בחנויות כוללים את סדרת "השיחון" של פרולוג וערכות לימוד של ברליץ. ערכת "השיחון" לא מומלצת, ובנוייה כפינג פונג מילולי בין דן כנר שאומר מושג בעברית, לבין קריין בשפת היעד שמייד חוזר עליו. הסדרה של ברליץ מעט יותר יעילה. אם אתם שולטים באנגלית, השיגו את סדרת האודיו של פימזלר (Pimsleur) שלא משווקת בארץ, אבל ששיטתה היא היעילה ביותר, והדומה ביותר לשיעור עם מורה. אם אתם שולטים לא רע באנגלית, חפשו באימיול את המחרוזת "learn to speak", ניתן למצוא שם קורס אודיו באנגלית כמעט לכל שפה.

השיגו טייפ מנהלים קטן, ומספר קלטות ריקות. אם אתם רוצים ממש להשקיע - מכשיר הקלטה של MP3 היא אופציה מעולה.

לבסוף, השיגו חבילה נאה של כרטיסים בגודל ובקשיחות של כרטיסי ביקור, ריקים משני צידיהם, ואריזה נוחה לקחת אותם אתכם ממקום למקום. זהו, אתם מוכנים.
 

2. למדו את חמשת הפרקים הראשונים בספר הדקדוק

 
זה החלק היחיד שדומה ללימוד מסורתי. אספו את תעצומות הנפש הדרושות ועשו זאת, כולל פתירה מוצלחת של כל התרגילים והבנה של כל סעיף. סיימתם? עכשיו זה מתחיל.
 
 

3. נסו לקרוא את העיתון

מרקר. הנשק הראשון שלכם
 מרקר. הנשק הראשון שלכם   
מתחילים לאט. גשו לפסקה הראשונה בכתבה הראשונה שבעמוד הראשון, וסמנו במרקר כל מלה שלא הבנתם. לאחר שמירקרתם את כל הפסקה – אחרי הכל, זה לא טקסט לימודי מתחשב – מצאו במילון את פירושי כל המילים שסימנתם, והעתיקו אותם לכרטיסים שלכם – לא יותר משש מילים בכרטיס – כאשר המילה הזרה מופיעה בצד אחד והפירוש בצד השני. כן כן, אלו כרטיסים לשינון. אין לכם מושג כמה שזה יעיל.

שינון יעיל מתבצע כך: קוראים את הפירוש בעברית, מנסים לנחש את המילה הזרה, ובתום מאבק עיקש בודקים. כשאתם כותבים כמה מילים על כרטיס, הקפידו שהפירוש למילה הראשונה יבוא ראשון, הפירוש לשניה שני וכן הלאה.

אחרי שלמדתם בעל פה את המילים והפעלים הלא מוכרים, קראו שוב את הפסקה. הצלחתם? עברו לפסקה הבאה, שתהיה גם היא עמוסה בסימונים וסבל. ככל שתתקדמו, תראו איך מספר הסימונים קטן מפסקה לפסקה. בסוף העיתון כבר תצפה לכם הפתעה נעימה, שרוב האנשים לא מגיעים אליה גם אחרי שנתיים של לימודים.
 

4. מתי משננים? רק בדקות מתות

במקום לבהות ברכבת, תלמדו משהו
 במקום לבהות ברכבת, תלמדו משהו   
הטכנולוגיה היא מכשיר נפלא, אבל לא הדיוידי, האייפוד או הווב 2.0 עזרו להתגבר על הקושי הגדול ביותר בלימודי שפות: אין לנו זמן לזה.

מה שכן מצליח להתגבר על הקושי הוא הפיתרון של פרבר:

כמה זמן, בסך הכל, אתם מבלים מדי שנה בהמתנה לאוטובוסים, מוניות, משיבונים, מעליות, שיחות ממתינות, רופאי שיניים, מעצבי שיער, אנשים חשובים, שהפרסומות ייגמרו, שהאוכל יתחמם, שהחשבון יגיע, שהדלק יתמלא, שהישיבה תתפוגג ושבת הזוג תתלבש? כנראה שמספיק בשביל ללמוד שפה חדשה.

כשכרטיסי הזיכרון עליכם, אתם יכולים להפוך כל 20 שניות מבוזבזות לשינון של עוד מילה. כשאתם בדרך לאן שהוא (לא משנה אם ברגל או בכל כלי תחבורה), הקשיבו לקורס האודיו בנגן המוסיקה שלכם. זוהי צורת הלימוד האינטנסיבית ביותר, החסכונית ביותר, והפחות מעיקה מכולן. והיא עובדת.

גם במשרד אפשר ללמוד, באמצעות התוכנה החינמית ממורייזר. התוכנה עוקבת אחרי מידת ההצלחה שלכם, ותשאל אתכם יותר על המילים שאתם יודעים פחות.
 

5. הכניסו את השיחון לתמונה

בעודכם נאבקים בעיתון ולומדים אט אט את הפרקים המתקדמים בספר הדקדוק, פתחו את השיחון והתחילו ללמוד בעל-פה את המשפטים שבו. שננו גם אותם בעזרת כרטיסי הזיכרון. השיחון מעניק לכם את מה שלא תמצאו בעיתון, וכנראה שגם לא בספר: משפטים של בני אדם נורמלים.

זו גם הזדמנות טובה למצוא דוברים של השפה, ולהתחיל לפטפט אתם. מומלץ גם להתחבר לתוכנת VoIP ולהטריד תושבי מדינות זרות בחינם (או במחיר שיחה מקומית). אל תחכו עד שתדעו את השפה "די טוב". גם עברית דיברתם לפני שידעתם אותה "די טוב”. דיברתם עם אנשים מהרגע שידעתם להגיד "גאגא".
 

6. ועכשיו – קורסי האודיו

באוטו, בהליכה או לפני השינה, התחילו לשמוע את הקורסים, וקראו במקביל את החוברות שלהם, אם יש כאלה. אם הקריין בקורס האודיו לא נותן לכם תרגילים והוראות – עשו זאת בעצמכם: שמעו כל שיעור מספר פעמים. בפעם הראשונה חיזרו בקול אחרי כל המילים והמשפטים. בפעם השניה נסו לבחון את עצמכם, ובכל פעם שהקריין אומר מילה בעברית, עצרו את ההקלטה ונסו להיזכר לבד בפירוש ולדקלם אותו בקול. אם לא הצלחתם, המשיכו הלאה, ונסו שוב בשמיעה הבאה של השיעור. חזרו על הקורסים שוב ושוב, עד שתדעו בעל פה לפחות 90 אחוז מהמילים, ורק אז המשיכו הלאה.

אל תשכחו להתקדם במקביל בעיתון, בשיחון ובספר הדקדוק.
 

7. הכינו קורס אודיו משלכם

הקורס שקניתם מלמד אתכם להגיד דברים מעניינים, אבל לא בהכרח את מה שאתם רוצים לדעת לומר. בררו איך אומרים את מה שמעניין אתכם – והקליטו את עצמכם, כאילו אתם מכינים קורס אודיו: קודם הפירוש בעברית, אחר כך הפסקה של שלוש שניות, ואז דקלום או שניים של המשפט בשפת היעד.

כשתקשיבו לקולכם, תשמעו מילים לא נכונות מתגמגמות במבטא קלוקל. זה בסדר. כך אתם נשמעים. שפרו זאת.
 

8. שננו בשיטת הארי לוריין

שאראס בתמונה אופיינית. את הבירה הוא שתה קודם
 שאראס בתמונה אופיינית. את הבירה הוא שתה קודם   
אמן הזיכרון הארי לוריין (Harry Lorayne) ממליץ לחקוק במוח מילים מסובכות באותה שיטה שמשמשת לשינון שמות: לדמיין את המלה הלא מוכרת באופן ציורי ומגוחך ככל האפשר – ובמקום לשנן את המילה, לשנן את הציור. אם ביפנית "כובע" זה "בּוֹשִי" נסו לחשוב על דבר שנשמע כמו "בושי" – בואש, למשל. עכשיו דמיינו אלפי נשים יפניות הולכות ברחוב עם בואשים על הראש. התמונה הזו תבטיח שתזכרו זמן רב איך אומרים ביפנית "כובע". “חמודה" ביפנית, דרך אגב, זה "קאוואי”. מה נשות יפן החמודות שמות על ראשן עכשיו?

"להשתכר" בספרדית זה "אֶמְבּוֹראצָ'רס" (emborracharse), שנשמעת קצת כמו המשפט "עם בירה ושאראס". דמיינו את עצמכם יושבים בפאב עם כוס בירה ענקית, ועם הזר האגדי של מכבי, מצווח בגרון ניחר. ועכשיו בלי להסתכל – איך אומרים "להשתכר" בספרדית? בדקו את עצמכם שוב, יותר מאוחר היום.

בדרך דומה אפשר לזכור האם שם עצם הוא זכר ונקבה. פירוש המלה “train” בצרפתית היא רכבת. זהו שם עצם זכר. כדי לזכור זאת, דמיינו שבפקודה נשיאותית, הרכבות בצרפת הן לגברים בלבד. אין כניסה לנשים.
 

9. תצללו פנימה

שפה זרה היא כמו מזכ"לי חיזבאללה. ברגע שמפנים אליה את הגב היא בונה שורת ביצורים שיקשו על כניסתכם הבאה אליה. אם תזלזלו בה, בסופו של דבר היא זו שתשפיל אתכם. אתם לא חייבים להשקיע בשפה את הרגעים הפנויים שלכם, אבל תקפו אותה בכל רגע מת.

שפה היא לא מה שקוראים בפרק בספר לימוד. היא מה שקוראים בפופ-אפ ובמודעת דרושים, ששומעים בשירים ובשאלות של דודות, בטריילרים של סרטים ובמילות חיזור. תדעו את אלה – תדעו את השפה.
 

עוד בלייף האקר

 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by