בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מחיר הבריאות  

מחיר הבריאות

 
 
יעל ניסקי, כסף פלוס

כשתרופות מוצעות לנו בסופרמרקטים לצד החלב והביצים, עולה בהכרח השאלה: איפה זול יותר? בנוסף, איך בוחרים את התרופה הנכונה מהמדף ומהו תפקידו של הרוקח בכל התהליך? כל התשובות מפי מומחים

 
 
 
 
Calcalist
 
 
 
 
 
תרופות הן מוצר צריכה לכל דבר. בדיוק כמו מכונית, בדיוק כמו חלב, גם את התרופות מנסים למכור לנו בכל דרך אפשרית. זאת במיוחד לאור העובדה שרשימה רחבה של תרופות נמכרת כיום על מדפי הסופרמרקט או על מדפי רשתות הפארם לצד מדף השמפו, בלי שום מחסום של רוקח. אולי זה נשמע מוזר, אבל רשימת קניות סטנדרטית כיום עלולה לכלול מלפפונים, סבון כלים ואקמול. רכישת הרבה מאוד תרופות ניתנת לשיקול דעתו של הלקוח ואת התרופות אפשר פשוט לשלוף מהמדף בדיוק כמו ששולפים שקית חלב.
 
רוב התרופות הן בעצם זהות (צילומי אילוסטרציה:SXCׂ)
 רוב התרופות הן בעצם זהות (צילומי אילוסטרציה:SXCׂ)   
מאידך, חברות התרופות מנהלות עסקיהן בלי מעצורים. הן באות במשא ומתן על מחירים מול קופות החולים, בתי המרקחת הפרטיים ובתי העסק האחרים. הן לא מהססות לפתוח בקמפיינים פרסומיים רחבי היקף בכל הנוגע לתרופות ללא מרשם. בין אם את מעוניינת בשיכוך כאב ראש או בשיכוך כאב גרון, המסרים בדבר התרופה הנכונה כבר מוחדרים לך לראש. כך נקבעים גם מחירי המוצרים וכך גם סדרי העדיפויות של הלקוח.

תרופות, כידוע, הן עסק יקר. מחלת שפעת תמימה עלולה להסתיים בקניה של למעלה מ-100 שקלים על התרופות הבסיסיות ביותר ללא מרשם, מהסוג המוכר לכולם, כמו אקמול, נורופן וקלגרון. יצאנו לשטח לבדוק אם כדאי לנו לעמוד בתור של קופת החולים, או לקפוץ לרשת הפארם בקניון הקרוב. התייעצנו עם מומחים ובדקנו איך בוחרים את התרופה הנכונה מהמדף ומהו תפקידו של הרוקח בכל התהליך. כל התשובות.
 

לעשות סדר בג'ונגל התרופות

 
יש הרבה מאד תרופות דומות בשוק שמשמשות למטרות די זהות. אם רק יש לנו כאב ראש קטן, כבר עומדות בפנינו עשרות אפשרויות בחירה במדף התרופות. יש תרופות בקפליות ויש תרופות בקפסולות ג'ל. יש בטבליות לבנות ויש בצהובות. יש בסירופ ויש בטיפות. קשה מאוד להבחין בינן, אלא אם כן מתעכבים כדי לקרוא את האותיות הקטנות. אם אתם באמת רוצים לדעת מה הדומה ומה השונה בין התרופות המונחות על המדפים, צריך לחפש את רשימת החומרים הפעילים על גבי האריזה.

תרופות כמו "אדוויל", "נורופן", "ארתופן" ו"אדקס" מכילות כולן את אותו חומר פעיל - איבופרופן. לעומת זאת, תרופות כדוגמת "דקסמול", "אקמול", "רוקמול", "פרמול" מכילות כולן חומר פעיל אחר - פרצטמול. כאשר החומר הפעיל שונה, אין מקום להשוות בין תרופה לתרופה, כפי שמסביר מיקי עופר, יו"ר ארגון הרוקחים בישראל. "נורופן ואקמול, למרות שמשמשות למטרות דומות, הן תרופות שונות בעלות מינונים שונים והן דורשות רמה אחרת של זהירות. לדוגמה, אקמול במינונים גבוהים יכול לגרום לפגיעה בכבד ואילו נורופן לא מומלץ לרגישים בקיבה משום שהוא יכול לגרום לדימום בקיבה ולאורך זמן אפילו לבעיות לב".
 
 
הבעיה מתחילה כאשר אנחנו צריכים לבחור מתוך מגוון של תרופות בעלות חומר פעיל זהה במינון זהה, תרופות הנקראות "תרופות גנריות", לדוגמה: "נורופן" ו"אדוויל" או לחלופין "דקסמול" ו"אקמול". כל אחת מחברות התרופות מנסה לשכנע אותנו שעדיף לנו לבחור בה על אחותה למרות שהחומר הפעיל זהה בכולן. הדרה יצקן, רוקחת אחראית בתחום התרופות ללא מרשם (OTC) בקופת חולים לאומית מסבירה כי "אם החומר הפעיל זהה, ההעדפה של הלקוח לתרופה זו או אחרת היא סובייקטיבית לחלוטין, עניין של הרגל של הלקוח, חשיפה לפרסומות או המלצות מפה לאוזן. למעשה, אין סיבה עניינית להעדיף תרופה אחת על אחרת אם החומר הפעיל זהה".
 

הכל בראש

לפסיכולוגיה יש משמעות בבחירת התרופה, כשזה נתון לבחירת הלקוח. אם לקוח "נעול" על תרופה מסוימת, הוא עלול לחשוש שאותה תרופה באריזה אחרת לא תביא לאותה תוצאה. מיקי עופר, יו"ר ארגון הרוקחים בישראל מסביר על מקרה מעניין שנתקל בו לפני מספר שנים: "בעבר טבליות של תרופה בשם 'נוסידקס' היו בצבע ירוק. לאחר שגילו שהציפוי הירוק היה רעיל, החליט היצרן להחליפו בציפוי לבן. הרבה אנשים ביקשו דווקא את הטבליה הירוקה בטענה שהיא עוזרת להם יותר, למרות שלא היתה סיבה לחשוב כך".
 
 • אדביל, נורופן, ארתופן, איבופרופן ואדקס מכילות חומר פעיל זהה: איבופרופן
• דקסמול, אקמול, רוקמול, פרמול מכילות חומר פעיל זהה: פרצטמול

• לכסניות מציצה לכאבי גרון כדוגמת סטרפסילס, קלגרון ולמוסין מכילות חומרים פעילים שונים
• דקסמול קולד, קולדקס ואקמול צינון מכילות חומרים פעילים שונים מלבד החומר הפעיל פרצטמול שזהה בכולן
 
עם זאת, יש טענות כי מעבר לחומר הפעיל ולפסיכולוגיה, ישנם חומרים נוספים בטבליה שמשפיעים על תגובת הלקוח אליה, כפי שמסביר עופר: "תרופה משפיעה כאשר החומר הפעיל נמצא בדם. הטבליה מורכבת גם מחומרים לא פעילים שמשתנים מחברה לחברה ועלולים להשפיע על ספיגת התרופה ומהירות ספיגתה. אנחנו שונים אחד מהשני בספיגת התרופות ולכן כל אחד מגיב אחרת לתרופה מסוימת, גם אם החומר הפעיל זהה".

אם לא די בכל מגוון התרופות הגנריות ללא מרשם בשוק, גם רשת "סופרפארם" יצאה בשנים האחרונות עם ליין תרופות משלה. בין היתר, היא מציעה את "איבופרופן" התואם ל"נורופן" ו"אדוויל" ו"פראמול" התואם ל"אקמול" ו"דקסמול". מי שקורא את האותיות הקטנות יכול לשים לב שאת כולן מייצרת חברת "דקסון", אותה חברה שמייצרת עבורנו את ה"דקסמול" הידוע.

בכל מקרה, עדיף להתייעץ עם רוקח לפני רכישת תרופה, למרות שזה הופך קשה יותר כיום, כאשר ניתן לקנות תרופות גם בתחנת דלק. "תפקידו של הרוקח לבדוק עם המטופל את בעייתו, לברר אם הוא לוקח תרופות נוספות ולהציע לו את התרופה שתתאים לו ביותר", מסביר עופר.
 

למי איכפת מה אנחנו בולעים?

היום, כאשר תרופות רבות ללא מרשם נמכרות על מדפי הסופרמרקט, אין רוקח שיסביר לנו על תופעות לוואי, התנגשויות עם תרופות אחרות והמלצות כלליות. אמנם, על-פי החוק אמורים להיות מוצבים עלונים על המדף לצד התרופות הללו לקריאה חופשית של הקהל, אבל לא ברור אם מישהו שם לב אליהם בכלל. המידע היחיד שעומד לרשות הצרכן מלבד זאת הוא העלון לצרכן המצורף לאריזה.

ד"ר גיל תומר, יו"ר הועדה המדעית של ארגון הרוקחות בישראל, ביצע לאחרונה מחקר בשיתוף עם מכון "גיאוקרטוגרפיה", על מנת לברר אם המטופלים קוראים את העלונים לצרכן המצורפים לאריזת התרופות. מהמחקר עולה כי רק כ-31% מהקונים בגילאי 18-34 קראו מיוזמתם את העלון לצרכן כשמדובר בתרופות ללא מרשם. אגב, בגילאים מאוחרים יותר, האחוז הזה עלה, אך רק עד כ-46%. כנראה שלא איכפת לרובנו כל כך מה אנחנו בולעים, וכאשר אין מישהו מקצועי בסביבה, זאת יכולה להיות בעיה.
 

המסחר והבריאות

מנהלי בתי המרקחת ורשתות בתי המרקחת מבינים שמעבר לאחריות הבריאותית והמקצועית ללקוח, הם מנהלים עסק לכל דבר. עסק שבו יש למכור תרופות, לקנות מלאים חדשים במחירים הגונים ולעשות רווח. בתי המרקחת מנוהלים כעסקים מקצועיים בתחום הבריאות, אבל עומד מאחוריהן מערך לוגיסטי ומסחרי ממולח. הדבר בא לידי ביטוי גם בתמחור המוצרים וגם, כך מסתבר, בהמלצות הרוקח לתרופות ללא מרשם.
 
חברות התרופות יודעות איך להפעיל לחץ על הרוקחים
 חברות התרופות יודעות איך להפעיל לחץ על הרוקחים    
כאשר אנחנו מבקשים תרופה להורדת חום או לשיכוך כאבים, הרוקח אמור, לכאורה, להציג בפנינו את כל האפשרויות וכל מגוון התרופות הגנריות העומדות לרשותנו על המדף. בשטח, הדברים נראים אחרת ולרוב הרוקח ממליץ לנו דווקא על תרופה של מותג מסוים. רוקח מוסמך ומנהל בית מרקחת סיפר לנו כי "חברות התרופות נותנות הטבות כאלה ואחרות ברכישת מלאי של תרופות לבית המרקחת. אם אני צריך להמליץ ללקוח על תרופה לכאב ראש, אני אמליץ לו מתוך המגוון של התרופות הגנריות על התרופה שבה אני מרוויח יותר". אז, קחו את זה בחשבון ובקשו לדעת אם יש לכם אופציות נוספות.

מעבר לכך, חברות התרופות מציעות טווח מחירים שונה למנהלי בתי המרקחת, בין אם לבתי מרקחת פרטיים או לרשתות גדולות כדוגמת הסופרפארם ובתי המרקחת של קופות החולים, כפי שמסביר צביקה רוט, מנהל מערך הלוגיסטיקה בקופת חולים לאומית. "קופות חולים גדולות ורשתות הפארם מקבלות מחירים טובים יותר מבתי מרקחת קטנים בגלל הכמויות הגדולות שנקנות ולפיכך גם היצע המחירים ללקוח משתנה בהתאם".

אם לא די בכך, הרי שחברות התרופות ידועות כמעסיקות של צוותים גדולים של אנשי מכירות שטח. הללו מתדפקים על דלתות בתי המרקחת ומטרתם הבלעדית היא להחדיר למוחו של הרוקח את המותג שהם מייצגים בשיטות שיווקיות מגוונות, כך שימליץ עליו למטופלים. רוקחים משכילים אולי לא יבלעו כל מה שאומר להם איש המכירות כאמת חצובה בסלע, אבל כמו שעלינו פועלות פרסומות בטלוויזיה, כך על הרוקחים פועלות מניפולציות אחרות שצריך לקחת אותן בחשבון.
 

השוואת מחירים

כפי שציינו, תרופות הן עסק יקר. כמבוטחי קופת החולים, אתם משלמים די והותר כסף כדי לקבל הטבות ברכישת תרופות, גם אם מדובר בתרופות ללא מרשם ובמיוחד אם אתם משלמים על ביטוח משלים.

מצד שני, יש הטוענים שעדיף לא לבזבז זמן בתור הארוך בבית המרקחת של קופת החולים כאשר אפשר לקבל רוקח חייכני וסבלני ברשת הפארם שידחוף לנו עוד כמה מוצרי טיפוח כבדרך אגב. יצאנו לבדוק האם כדאי לכם לעמוד בתור בבית המרקחת של קופות החולים או לעמוד בתור בבית המרקחת של רשתות הפארם. לצערנו, קופת חולים מכבי לא מסרה לנו את מחירי התרופות בקופה לאחר בקשות חוזרות ונשנות מצד המערכת.
 
מחירי תרופות בשקלים לפי חברה
שם התרופה
מאוחדת עדיף**
לאומית זהב
כללית מושלם
ניופארם
סופרפארם
נורופן
20.6
23.35
20.58
27.5
27
דקסמול סינוס
29.25
25.35
29.24
39
42
קלגרון
18.23
12
18.22
24.30
24.3
סטרפסילס
18.38
19.66
16.52
24.58
24.5
אופטלגין טיפות
12*
12
12.05
16.05
15
אדוויל ילדים
14.63
23.4
21.98
29.40
30
סה``כ
113.09
115.76
118.59
161.28
162.8
הפרש לעומת הזול ביותר
0%
2%
5%
43%
44%
 
המחירים שנרשמו בקופות החולים הם עבור מבוטחי הביטוח המשלים הגבוה בקופה.

*מחיר ללא מרשם מרופא.

איפה התרופות ללא מרשם זולות יותר?

מסתבר שסל התרופות הזול ביותר של תרופות ללא מרשם התקבל בקופת חולים מאוחדת. מיד לאחריה, בהפרש קטן מאד קופת חולים לאומית. דווקא קופת חולים כללית, הקופה הגדולה במדינה שרוכשת מלאים אדירים של מוצרים, לא מציעה את המחיר הזול ביותר עבורם. רחוק רחוק מאחורי הקופות מוצבות רשתות הפארם עם מחירים הגבוהים ביותר מ-40% לעומת הסל הזול ביותר. יש מחיר לניחוחות הבושם הנישאים באוויר ולתור הקצר בדרך כלל. תחליטו אתם מה אתם מעדיפים.
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by